Čo ma ako všeobecnú lekárku naučila ayurvéda?

Ayurvéda je v preklade veda o živote. A čo je viac jako život a zdravie? Západnú medicínu zbožňujem pre výskum, čo všetko nové sa objavilo a vysvetlilo ako ľudské telo funguje. Ayurvéda je starobylý systém, ale vzhľadom na to, že bol vymyslený veľmi dávno je dosť prepracovaný a veľa vecí sa zhoduje so západnou medicínou.

Som zástanca kombinácie východnej aj západnej medicíny. Obidve medicíny majú neskutečné možnosti v diagnostike aj liečbe. Niektoré veci ako zobrazovacíe metódy ako je CT alebo MR-magnetická rezonancia, operácie, život ohrozujúce stavy… Tie sú nenahraditeľné v západnej medicíne a prevyšuje v tomto všetky ostatné druhy.

Hlavné rozdiely v ayurvéde a západnej medicíne

Západná medicína nám tiež poskytuje univerzálne lieky, keďže lieky na horúčku alebo na tlak fungujú rovnako u obéznych, štíhlych, malých, veľkých, mladých, starých.

Západná medicína rieši človeka, až keď príde s nejakým problémom, tak až vtedy ide riešiť problém, ayurvéda chce riešiť problém ešte předtím než vznikne.

Ayurvéda sa zaoberá viac prevenciou, vysvetluje čo robiť, aby dané ochorenia nevznikli, motivuje nás robiť niečo pre svoje zdravie a viac ukazuje, že sme tvorcami svojho zdravia.

Ayurvéda ide ku koreňu ochorenia, snaží sa zistiť prečo vzniklo a odstrániť ho. V západnej medicíne častokrát len prekrývame symptómy daného ochorenia, lebo nie všetko vieme vyliečiť. V západnej medicíne človeka občas vidíme len cez diagnózy, ale nie je čas pýtať sa čo prechádzalo vzniku ochorenia, čo všetko v živote zažil, ako prežíva dané ochorenie a či je ochotný obetovať niečo pre nápravu svojho zdravotného štýlu. Pretože zmena životného štýlu niečo stojí- čas aj peniaze.

Moja skúsenosť s východnou medicínou a zmenou životného štýlu

Vysvetlím to teraz na sebe: Keď som kvôli gynekologickým problémom nebola veľmi naklonená hormonálnym liekom, tak som najskôr začala všetko sama študovať. Neskôr som začala chodiť do druhého mesta pol hodinu od domu na fyzioterapiu panvového dna, pretože u nás to nikto nerobil, pol hodinu tam aj späť z domu, čo som chodila na čínsku medicínu, doma som si varila čaje, ráno, poobede aj večer som nesmela zabudnúť užiť vitamíny a doplnky výživy. Každý večer som 30 minút cvičila na panvové dno. Plus som chodila na podpornú terapiu s psychoterapeutkou, ktorá bola online. Takto sa každý týždeň zaplnil po práci rôznymi aktivitami, ale vďaka tejto zmene sa mi moje gynekologické zdravie dalo do rovnováhy. Preto pevne verím na silu zmeny životného štýlu ako cestu za lepším a zdravším životom podľa našich predstáv.

Ayurvéda taktiež spája cvičenie jógy a dychové cvičenia, ku ktorým sa teraz západná civilizácia hromadne vracia. Zistilo sa, že jóga ma veľmi prospešný účinok na naše zdravie, na pevnosť a silu svalov, dokázateľne znižuje bolesti chrbta a správne dýchanie při jógových pozíciách pomáha uvoľniť aj nervový systém a znižuje stres. A poslednou dobou sa začína veľa edukovať v oblasti znižovania stresu, ako redukovať stres, čo robiť.

Máme zdravie v našich rukách?

V svojej ambulantnej praxi sa častokrát stretávam s tým, že Slováci sa cítia ako keby nemali zdravie vo svojich rukách. Ako keby choroba prichádzala náhodne, jako keby to osud priviedol a oni to musia nechať na lekárovi, nech im nastaví liečbu. A ešte aj tú liečbu častokrát podceňujú. V ľudskom zmýšľaní vládne predstava, že o naše zdravie sa má starať lekár, ale to je omyl. O naše zdravie sa vieme do určitej miery starať hlavne my sami.

V ambulancii častokrát nie je dostatok času na to, aby sme ľuďom vysvetľovali, čo by mohli zlepšiť v zdravotnom štýle a dokonca aj motivácia je potom menšia, keďže neveria v silu pravidelného spánku alebo prečo je šport tak dobrý pre zdravie. Prečo je normálne hladina cukru v krvi, tak prospešná pre telo a koľko telesných systémov sa kvôli tomu potom nepoškodí. Práve preto, som vyvinula e-book, kde Vám prezradím, ako si byť Sám sebe lekárom, na čo si v živote preventívne dávať pozor, vysvetlím Vám najdôležitejšie piliere zdravia a zdravého životného štýlu.

Súvisí naša psychika s našim fyzickým zdravím?

Západná medicína menej hovorí o dopade psychiky na fyzické zdravie. Ako som začala robiť v ambulancii, tak som ostala veľmi prekvapená, ako niektoré traumy buď z detstva alebo prechádzanie si náročným obdobím môže vyvolať veľa rôznorodých symtómov- búšenie srdca, bolesti hlavy, závraty, bolesti v oblasti brucha, poruchy dychu.

Základné piliere ayurvédy- diagnostika a liečba

Ďalej, čo je pre mňa veľmi dôležité je, že ayurvéda pristupuje k zdraviu viac naturálnou cestou, práve úpravou životného štýlu a bylinnými prípravkami. Lieky v západnej medicíne sú úžasné, od paracetamolu, po lieky na tlak alebo na cholesterol. Ako starneme opotrebuje sa aj naše telo a orgány a častokrát musíme siahnuť po liekoch, ktoré nám pomáhajú. Avšak pevne verím, že ayurvéda a čínska medicína nám môžu pomôcť oddialiť dobu, kedy budeme musieť siahnuť po takýchto liekoch.

Mnohí si ayurvédu predstavujú jako nejaký detox na Srí lanke alebo v Indii, kedy si dajú koktajl, ktorý ich prečístí. Pravdou však je, že ayurvéda je životný štýl. Štýl plnohodnotnej stravy, meditácie, cvičenia jógy. Strava má byť čerstvá a teplá, z menej spracovaných surovín, ako sa to odporúča aj v štúdiách zo západnej medicíny. Z takejto stravy pochádza aj zdravý mikrobióm, ktorý tiež popisuje západná medicína. V ayurvéde sa strava prispôsobuje dóšickej konštitúcii, kedy ľudia sú zložený z rôznych typov dóš v rôznom pomere. Ak chcem variť podľa ayurvédy, tak nemusíme každému členovi rodiny variť zvlášť, stačí posledné dochutenie podľa dóšickej konštitúcie- jednému tam dať chladivé bylinky navrch, druhému to mierne osladiť, atď.

Vedeli ste napríklad, že ayurvéda robí pulzovú diagnostiku a diagnostiku z jazyka? Podobné sa robí v západnej medicíne, avšak v západnej medicíne nás zaujíma len počet tepov na predlaktí, v ayurvéde nás zaujíma sila pulzu, mäkkosť. V západnej medicíne nás zaujíma, či pacient plazí jazyk stredom, či nemá odchýlky, zaujíma nás občas povlak, ale nevenuje sa druhom povlaku a ani ryhám a rôznym drobným začervenaniam.

Ayurvéda používa marmove body- energetické body, ktoré sa podobajú akupresúrnym bodom v tradičnej čínskej medicíne. Ayurvéda hovorí aj o karme, ochorenia, ktoré sú karmické, tak nie sú liečiteľné a nedá sa s nimi toľko spraviť. Karma pochádza z predošlých životov dľa tohoto starého učenia.

Ča sa týka výživy, naučila ma používať ghee- maslo. Je to zdravá forma tukov, hodnotná ako v Európe panenský olivový olej lisovaný za studena.

S ayurvédou alebo bez, akí ľudia v mojej ambulancii boli vitálni a šťastní aj vo vyššom veku?

Čo som si všimla na ambulancii je, že dlhšie zdravší a s menej liekmi sú:

  • Ľudia, ktorí sú štíhli- striedmo jedia alebo majú rýchle spaľovanie.
  • Ľudia, ktorí sú veľmi aktívny- nemusí ísť priamo o šport v starobe, ale rýchla chôdza, robenie v záhradke a po dome
  • Ľudia, ktorí majú pozitívnu myseľ, veľa sa smejú a berú život s ľahkosťou a tak jako príde, aj s negatívnymi vecami v živote, ale nevešajú hlavu
  • Ľudia, ktorí majú stále nejakí cieľ v živote. Ale nie taký, že stoj čo stoj niečo musia dosiahnuť, ale dávajú si za cieľ vidieť vnúčatá, potom ich odprevadiť na promóciu alebo k oltáru, ľudia, ktorí chcú pomôcť svojej rodine. Daný cieľ nie je nasilu, ale braný s ľahkosťou.
  • Ľudia, ktorí lúštia křížovky, snažia sa vzdelávať aj vo vyššom veku, snažia sa mať prehľad o aktuálním dianí vo svete, snažia sa pochopiť a zamestnať užitočne svoju myseľ.

Medicínu som sa učila, aby som jej porozumela, vedela si zmanažovať zdravie, vedela preventívne pristupovať k zdraviu a aj diagnostikovať si choroby. My lekári si však tieto všetky vedomosti nenecháváme pre seba, radi sa s nimi delíme, nie sú žiadnym tajomstvom. Cukrár Vám nie vždy dá recept na svoju tortu, automechanik Vám neukáže jako si vymeniť súčiastku. My lekári Vám dáváme návody, čo by sa mohlo robiť a vy už sa podľa našich rád môžete riadiť, ale aj nemusíte. Lekári nie sme neomylní.

Ak aj aplikujete východné smery medicíny nesmú si odporovať so západnou medicínou, na to si vždy dávajte pozor. Najlepšie je skonzultovať s lekárom, ktorý sa rozumie obidvom druhom medicíny, má zároveň titul MUDr. a vo voľnom čase si doštudoval východnú medicínu, taký človek vie balansovať medzi EBM- evidence based medicine a starodávnymi učeniami.

A pevne verím, že ak by spolupracovali starodávne formy medicíny a moderné formy medicíny spolu vieme dosiahnuť ešte lepší efekt v našom zdraví než keď sa každá aplikuje len zvlásť.

Som všeobecná lekárka pre dospelých s celostným prístupom k zdraviu. Naučím Vás ako sa starať preventívne o zdravie, vysvetlím Vám choroby aj liečbu prakticky a jednoducho. Môj príbeh si môžete prečítať tu >>