Vďaka preventívnej prehliadke máte skontrolované najdôležitejšie funkcie a poskytne Vám to lepšiu kvalitu života, byť aktívny a mať dostatok zdravia a energie pre svojich najbližších.
Preventívna prehliadka by mala byť ako STK u auta. Robená každé dva roky, kedy sa skontrolujú najdôležitejšie funkcie Vášho tela alebo Vášho auta. Ak sa aj starostlivosť o naše telo alebo o auto zanedbá, tak náklady na opravu zdravia alebo auta sú častokrát oveľa vyššie a komplikovanejšie.
V tomto texte Vám priblížim, na čo všetko máte nárok, aké druhy prevencií existujú, čo všetko sa prevenciou dá odhaliť a ako bude preventívna prehliadka prebiehať, na čo sa pripraviť, aké otázky Vám budú kladené. Všetko si vysvetlíme tak, aby ste vyšetrenia využili na maximum a minimalizovali svoje obavy a stres z vyšetrenia.
Odoberanie anamnézy sme sa učili už ako študenti tretieho ročníka na medicíne a je to rozhovor lekára s pacientom, kde sa lekár pýta konkrétne otázky ohľadom zdravotného stavu pacienta.
Často sa mi v ambulancii stáva, že pacienti nevedia ochorenia vo svojej rodine a ani nevedia v koľkých rokoch zomreli rodinní príslušníci.. Buď sa o tom v rodine nerozprávajú, lebo je to tabu alebo to nechcú vedieť.
Teraz Vám vysvetlím, prečo je to pre nás lekárov a hlavne pre Vás dôležité. Niektoré ochorenia sú dedičné, iné zasa nie. Teraz Vám prezradím, ktoré ochorenia hlavne sledujeme.
V ambulancii sa mi stáva, že najmä mužskí príslušníci v rodine zomierajú okolo 50 alebo 60 roku života. Musím povedať, že muži sa viac zanedbávajú, čo sa týka zdravia. Priveľa pracujú a nemajú čas chodiť po lekároch, prejav choroby sa považuje občas za slabosť, krotú si muži podľa starých predstáv nemôžu dovoliť. Nechodia veľa k lekárom, najmä na prevencie a vedú niekedy horší životný štýlo plný výkonu v práci, stresu, fajčenia a piatia alkoholu. Preto sa stáva, že prekonajú napr. fatálny infarkt myokardu pred 60 rokom života.
Ale môže byť za tým aj dedičnosť familiárna hyperlipidémia, kedy je zhoršený metabolizmus tukov v krvi a tuky sa nadmerne usádzajú v cievach. Preto ak mi pacient povie, že sa u nich vyskytovali infarkty myokardu, tak im budem po 40 roku života sledovať hodnoty tukov- lipidov v krvi a začneme včas liečbu na zníženie cholesterolu.
Ďalšia vec, pri ktorej spozorniem sú napríklad tumory-nádory hrubého čreva a niektoré ďalšie onkologické ochorenia- tejto téme sa budeme venovať v sekcii dedičné onkologické ochorenia.
Ja som v ambulancii odhalila dedičné poruchy zrážanlivosti, keď mi pacient poskytol indíciu, že v ich rodine sa vyskytovala embólia alebo trombóza a dokonca na ňu niekto z rodiny zomrel. Takého pacienta som poslala na hematologické vyšetrenie a tam genetickými testami sa zistila genetická mutácia faktorov pre zrážanlivosť a títo pacienti by to mali hlásiť pri operáciách, zlomeninách, v tehotnosti. Nemali by fajčiť a pacientkám sa neodporúča užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Ďalšie dôležité informácie sú, či sa vo Vašej rodine vyskytoval zvýšený krvný tlak, problémy so srdcom a cukrovka- diabetes mellitus.
Preto pred preventívnou prehliadkou si skúste sadnúť s mamou aj otcom a prebrať si na čo sa oni liečia, či aj Vaši súrodenci majú nejakú chorobu, na čo sa liečia babka s dedkom alebo na čo zomreli. Ak rodičia už zomreli, vždy sa pýtam na čo zomreli a hlavne v akom veku zomreli.
Tu sa lekár zameriava priamo na Vás. Bolo by dobré v čakárni alebo deň pred návštevou si zosumarizovať, či ste od poslednej preventívnej prehliadky začali chodiť pravidelne k nejakému špecialistovi alebo či ste prekonali nejakú operáciu alebo iné zdravotné komplikácie. Ak máte doma nejaké nálezy z vyšetrení, tu je príležitosť priniesť ich ukázať.
Tu by pacient mal povedať, či užíva nejaké lieky, počíta sa aj hormonálna antikoncepcia a môžete spomenúť aj konkrétne doplnky výživy a vitamíny.
Väčšinou sa myslia antibiotiká, alergia znamená, že ste z lieku buď opuchli alebo mali kožné prejavy v zmysle vyrážky. Často sa stáva, že v detstve ste sa vyhádzali, ale mohlo to byť kožné vírusové ochorenie alebo ste pojedli veľa pomaranča, preto by sa mala alergia hlásiť až keď vznikli vážnejšie prejavy. Zvracanie z lieku sa hlási skôr ako nežiaduci účinok lieku, nie je to pravá alergia.
Občas sa mi stáva, že pacienti na mňa zvláštne pozerajú, keď sa ich pýtam s kým bývajú a aká je ich práca. Pre nás lekárov je to dôležité, vedieť či pacient býva sám alebo s niekým, lebo pokiaľ ochorie, tak aspoň viem, či má niekoho vedľa seba, kto mu zájde pre lieky, pomôže mu. Dôležité je to pre mňa hlavne u starších ľudí, či ich deti bývajú blízko, či im má kto pomôcť. U starších ľudí s poruchou hybnosti by nás dokonca malo zaujímať, či bývajú v činžiaku bez výťahu alebo s výťahom, či majú celý rodinný dom na starosti s upratovaním alebo dvojizbový byt.
Z pracovnej anamnézy ma zaujíma, či majú sedavú prácu, fyzicky namáhavú prácu, psychicky namáhavú prácu. Manuálne práce s dvíhaním bremien sa častokrát negatívne podpisujú na zdravý- vznikajú problémy s lakťami, ramenami, chrbticou, karpálne tunely. Naopak sedavé zamestnanie častokrát vytvára priestor na problémy s krčnou chrbticou, ale aj s inými časťami chrbta, práca s počítačom môže spôsobiť očné problémy a bolesti hlavy.
Tu sa Vás lekár bude pýtať, či máte nejaké problémy s močením, stolicou, či ste rapídne a nechcene neschudli, či máte problémy so spánkom.
Opäť nám to hovorí o problémoch, pokiaľ je stolica viac ako trikrát denne je to atypické, naopak sklon k zápche a vyprázdňovanie až po niekoľkých dňoch nie je v poriadku.
Časté močenie nám tiež môže povedať o niektorých chorobách.
Schudnutie viac ako 10% hmotnosti za pol roka, ktoré nebolo plánované, môže poukazovať na onkologické ochorenie.
Problémy so spánkom sú častokrát psychického pôvodu pri strese, ale môžu byť aj z iných dôvodov. Téme spánku sa budem venovať v druhom blogu.
Pod pojmom abúzy sa myslia závislosti- fajčenie, alkohol, drogy, káva, energetické nápoje. Buďte k sebe a k lekárovi úprimní. Pri fajčení sa hovorí počet cigariet za deň a koľko rokov fajčíte. Ak ste exfajčiar, dôležité je to tiež spomenúť ak fajčenie trvalo viac ako 5 rokov a udať údaj koľko rokov ste exfajčiar.
Pri alkohole slovo príležitostne vždy s pacientom rozviniem. Pretože pre niekoho je príležitostne dvakrát do týždňa a pre niekoho raz za tri mesiace. Udáva sa aj o aký typ alkoholu ide, či je to tvrdý alkohol alebo víno a pivo a aj množstvo ak pijete koľko pív vypijete.
Medzi drogy sa ráta aj marihuana, pacienti sa k tomuto málokedy priznávajú, ale mali by. Poslednou dobou začínajú byť energetické nápoje problémom. Energetické nápoje obsahujú veľa cukru a iných povzbudzujúcich látok. Môžu spôsobovať búšenie srdca alebo vysoký krvný tlak.
U pacientiek kontrolujem, či chodia pravidelne na prehliadky. Často počujem údaj, že dlho neboli, pozabudli, hanbia sa, nechcú tam chodiť a hlavne, že nemajú ťažkosti. Bohužiaľ gynekologické problémy v zmysle nádorov alebo niektorých iných ochorení sa nemanifestujú bolesťou.
A práve prevencia má odhaliť tieto tiché ochorenia. Snažím sa im dohovárať, ale niektoré idú a niektoré napriek mojim radám nie. Tie ktoré išli až pri veľkých problémoch, mali nejaký zhubný nález bohužiaľ, ale zatiaľ sa všetky moje pacientky podarilo stabilizovať. O onkologických ženských ochoreniach si budeme hovoriť ešte neskôr v sekcii onkologických ochorení.
Ďalej sa žien pýtam, či majú pravidelnú menštruáciu, či nie je príliš silná- to si povieme v sekcii ženské zdravie. Dôležitý je pre mňa údaj aj o menopauze, pretože znížením produkcie estrogénov sa môže u žien vytvoriť osteoporóza a ja presne viem, kedy už by som ich mala poslať na denzitometrické vyšetrenie- meranie hustoty kostí.
Pýtam sa na pôrody, potraty, umelé prerušenia tehotenstva, ženské brušné operácie, ktoré môžu hovoriť o pooperačných zrastoch v dutine brušnej.
Urologické kontroly by mali muži absolvovať po 50 roku života a mali by byť každé tri roky. Ak sa v rodine vyskytla rakovina prostaty, tak by mal ísť muž už po 40 roku života na preventívnu urologickú prehliadku. Z mojej praxe sa bohužiaľ stretávam s veľkým odmietaním zo strany mužov voči tejto prevencii. V sekcii onkologických ochorení si o tom povieme niečo viac.
Ochorenie tetanus-kŕčovité ochorenie, ktoré môže viesť až k smrti, spôsobuje spôsobuje baktéria Closstridium tetani. Očkovanie proti tomuto ochoreniu sa začalo už v detstve (v prvom roku života 3 dávky, potom v šiestom a trinástom roku života) a je povinné v Slovenskej republike.
Preočkováva sa každých 15 rokov, maximálna doba od poslednej dávky je 20 rokov. Na Slovensku prišlo k dohode, že preočkonie v dospelosti sa z 28 môže posunúť na 30 rokov, zaokrúhlilo sa a lepšie sa to potom počíta aj pre lekára aj pre pacienta. Čiže ako dospelý by ste mali byť zaočkovaný ako 30 ročný, 45 ročný, 60 ročný a 75 ročný. Po poranení ostrým predmetom, ak bolo očkovanie dávnejšie ako 10 rokov sa odporúča podať dávka navyše.
A teraz prejdeme už od anamnézy- rozhovoru priamo k akcii- samotnému vyšetreniu.
Pri fyzikálnom vyšetrení by sa na Vás mal lekár pozrieť od hlavy po päty. Niektorí lekári na to nemajú čas, ale kontroluje sa hlava, uši, oči, nos a ústa, na krku sa kontrolujú uzliny a štítna žľaza pohmatom, počúva sa srdce a pľúca- auskultácia fonendoskopom. Malo by sa prehmatať brucho, pozrieť na znamienka na koži, skontrolovať nohy- opuch alebo prípadné varixy- kŕčové žily. Pozerá sa na držanie tela, chôdzu pacienta a aj telesnú konštitúciu. Zapisuje sa výška aj váha, obvod pása. Lekár Vám zmeria tlak a tep.
Treťou a poslednou časťou prevencie sú laboratórne vyšetrenia. Osobám nad 18-40 rokov sa v krvi zisťuje- glykémia- cukor krvi nalačno, dva hepatálne parametre- pečeňové, kreatinín- obličkový parameter, ktorý hovorí o funkcii obličiek o ich filtrácii, robí sa rozbor moču a krvný obraz.
Osobám nad 40 rokov sa vyšetruje tiež glykémia, kreatinín, moč a krvný obraz, ale navyše ešte aj 4 druhy cholesterolov, namiesto dvoch pečeňových testov sa odoberajú všetky štyri. Osoby, ktoré sa liečia na vysoký krvný tlak, im sa navyše kontrolu ionogram- pomer iónov v tele (nátrium, kálium, chloridy) a kyselina močová.
Osobám nad 40 rokov sa robí aj EKG a robí sa skríning rakoviny hrubého čreva pomocou testu stolice na okultné (skryté) krvácanie. Ak chcete byť sám sebe lekárom, tak tento test si viete zakúpiť aj v lekárni, ale odporúčam realizovať ho hlavne cestou prevencie s Vaším lekárom.
Zoznam prevencií, kde sa môžu odhaliť najčastejšie onkologické ochorenia
Všeobecný lekár- test stolice na skryté krvácanie- nie viditeľné voľným okom. Stolica nesmie spadnúť do vody, nasucho, nabrať paličkou do presne na to určenej skúmavky s roztokom. Skúmavka so stolicou sa môže maximálne 3 dni skladovať v chladničke. Robí sa každé dva roky a ženy by ju mali odoberať mimo menštruácie.
Gynekológ- raz ročne, v rámci prevencie sa okrem sonografie maternice a vaječníkov, robia v intervaloch stery s krčka maternice na diagnostiku rakoviny krčka maternice od 23 roka do 64 roku., každé dva roky sono prsníkov a mamografia prsníkov sa robí po 40 roku života každé dva roky+samozrejme samovyšetrovanie prsníkov, pretože niektoré formy rakoviny prsníka sú veľmi agresívne a vedia sa prejaviť za pár mesiacov
Urológ- muži po 50 roku života každé tri roky na prevenciu rakoviny prostaty, po 40 roku života sa robí u rodinných príslušníkov, kde mal rakovinu prostaty buď otec alebo dedo. Berie sa PSA-parameter z krvi a predpokladá sa, že do budúcnosti sa toto bude diať u všeobecných lekárov, pretože muží častokrát odmietajú vyšetrenie per rectum- to znamená ohmatanie prostaty cez konečník s prstom lekára. Ja osobne som za, aby sme brali tento parameter na ambulancii a poslali na vyšetrenie, až keď bude zvýšený, muži budú viac spolupracovať. Samozrejme táto prevencia vie odhaliť aj zväčšenie prostaty a aj ho začať v časných štádiách liečiť, takže toto podrobnejšie vyšetrenie u urológa je nenahraditeľné.
Preventívna prehliadka Vám zaberie zhruba 30 minút Vášho života, ale vie Vám život výrazne predĺžiť, ak sa včas zachytí ochorenie alebo sa upozorní na Vaše rizikové faktory ako sú napríklad genetické faktory alebo obezita.
V mojej ambulancii som veľakrát zachytila diabetes v počiatkoch a upozornila na zmenu životosprávy a žiadne lieky neboli nutné, moji pacienti vyradili sladené nápoje a dávala si pozor na prebytočný cukor v strave, interval návštevy diabetológa sa oddialil. Zároveň som veľakrát odhalila vysoký cholesterol, či už geneticky daný alebo daný zlou životosprávou a fajčením. Denne zaliečim zvýšený krvný tlak, ktorý nebolí, ale vie trvalo poškodiť srdce a verte mi, niektoré 50 ročné srdce, vyzerá ako keby malo 70 rokov, ale je to v dôsledku zanedbania sa.
Pacientky, ktoré som poslala na gynekologickú prehliadku, lebo tam dlhé roky neboli sa stihli liečiť na tiché onkologické ochorenia.
Vaše telo sa Vám za starostlivosť o seba poďakuje v podobe kvalitného života, malé kroky k svojmu zdraviu Vám môžu zabezpečiť dožiť sa vysokého veku bez obmedzení na zdraví a nebudete na dôchodku chodiť po ambulanciách.